Koja je cijena DIN 536 standardne A75 kranske šine?
Cijena odDIN 536 A75 kranska šinaje dinamičan i prvenstveno pod utjecajem globalnih fluktuacija tržišta čelika, kvaliteta materijala i obima narudžbi. Od maja 2026., tipičan raspon tržišnih cijena za standardnu šinu A75 (Grad900-U71Mn) je približno850 do 1150 dolarapo metričkoj toni (FOB). Za specijalizovaneglava{0}}očvrsnularazreda, koji nude vrhunsku tvrdoću šine A75, cijene mogu porasti za15% do 25%zbog dodatnih procesa termičke obrade potrebnih za ispunjavanje evropskog standarda DIN 536.

- Troškovi sirovina:Cijena visoko{0}}ugljičnog čelika značajno utiče na konačnu cijenu profila šine A75. Varijacije u cijenama željezne rude i legura direktno pomjeraju osnovnu stopu po-toni.
- Obim narudžbe:Grupne narudžbe za velike-odjeljke A75 piste obično se kvalifikuju za višestruko sniženje u poređenju sa malim količinama -serije ili održavanja{3}}na nivou.
- Logistika i pakovanje:Pakovanje za izvoz{0}}, zaštita od vlage za pomorski transport i trenutni indeksi otpreme u glavne luke doprinose ukupnim troškovima iskrcaja.
Profil šine A75: Odstupanja u cijeni na osnovu specifikacija materijala
Šina A75, koja se obično koristi u aplikacijama za dizalice i luke prema DIN 536 standardu, obično teži 56,2 kg/m. Varijacija u cijeni za ovaj profil je u velikoj mjeri vođena kvalitetom materijala, termičkom obradom i hemijskim sastavom (npr. sadržaj ugljenika, mangana, hroma i vanadijuma), a ne promjenama dimenzija.
Pokretači cijena na osnovu specifikacija materijala
- Standardne klase (700 MPa):Ovo su najčešće i -isplativije, koristeći standardni ugljični čelik sa minimalnom vlačnom čvrstoćom od oko 690 MPa do 700 MPa. Ovi su prikladni za normalan rad.
| 700A | |
| Mehanička svojstva | Hemijski sastav (%) |
| Vlačna čvrstoća ($R_m$) | Veća ili jednaka 690 MPa |
| ugljik (C) | 0.40 – 0.60% |
| silicijum (Si) | Manje ili jednako 0,50% |
| mangan (Mn) | 0.80 – 1.20% |
| fosfor (P) | Manje ili jednako 0,045% |
| sumpor (S) | Manje ili jednako 0,045% |
- Visoki-Gradovi čvrstoće (900 MPa - 1100 MPa):Opcije veće čvrstoće, kao što su one napravljene od U71Mn ili specijalnog toplinski{1}}tretiranog legiranog čelika (hrom + vanadijum), skuplje su zbog veće otpornosti na habanje, superiorne čvrstoće i nižih troškova vijeka trajanja.
| 900A | |
| Mehanička svojstva | Hemijski sastav (%) |
| Vlačna čvrstoća ($R_m$) | Veća ili jednaka 880 MPa |
| Tvrdoća (HBW) | 260 – 300 |
| ugljik (C) | 0.60 – 0.82% |
| silicijum (Si) | Manje ili jednako 0,50% |
| mangan (Mn) | 0.80 – 1.50% |
| fosfor (P) | Manje ili jednako 0,045% |
| sumpor (S) | Manje ili jednako 0,045% |
- Prilagođavanje tvrdoće:Šine s tvrdoćom glave većom ili jednakom 260 HB ili specijalizirani tretmani, koji smanjuju habanje za otprilike 50%, imaju prednost u odnosu na standardne neobrađene šine.
Koji materijal je najtrajniji za A75 šine profile?
Za profil šine DIN 536 A75, najizdržljiviji i najčešće preporučeni materijal za teške-primenu jeU71Mnčelika, često u kombinaciji sa termičkom obradom. U71Mn, vrsta ugljičnog čelika s visokim udjelom-mangana, omiljena je zbog svoje odlične otpornosti na habanje, visoke vlačne čvrstoće (veća ili jednaka 880 N/mm²) i dobre zavarljivosti.
Zašto je U71Mn odabran za A75 šine?

- Otpornost na habanje:Njegov hemijski sastav je dizajniran da izdrži habanje visokog{0}}intenziteta koje doživljavaju lučke dizalice iu rudarskim okruženjima.
- Visok kapacitet opterećenja:Ovaj materijal podržava teška opterećenja, a šine A75 se često koriste u sistemima dizalica koji nose do 100 tona.
- Otpornost na zamor:Smanjuje vjerojatnost nastanka pukotina i deformacija pod kontinuiranim, ponavljajućim opterećenjem.
Za ekstremne primjene koje zahtijevaju još veću čvrstoću, premium razredi poputR340(koji nudi minimalnu vlačnu čvrstoću od 1150N/mm² i 340HBW) se preporučuju.
Dobijte ponudu za 24 sata
GNEE RAILisporučuje šine visoke-DIN 536 A75 visoke čistoće sa provjerenim metalurškim zrnatim strukturama zajedno sa punim asortimanom DIN A-tipova i međunarodnim profilima (QU, ISCOR, AREMA). Pružamo fabrički-integrisano prilagođeno bušenje i rezanje pod kosom do preciznih tolerancija, isporučeno kao kompletan sistem sa odgovarajućim A75 kopčama, ribljim pločama i specijalizovanim jastučićima. Sa velikim iskustvom u izvozu u više od 150 zemalja, koristimo-otporne na vlagu i ojačanu logistiku{10}pomorskog tereta kako bismo osigurali da svaka čelična šina A75 stigne do vaše lokacije projekta u stanju spremnom-za-instalaciju.






