Koje su razlike između kranskih šina serije DIN 536 A- i kranskih šina serije QU?
Šine serije DIN 536 A{1}}(A45-A150) iŠine serije QU(QU70-QU120) se prvenstveno razlikuju po obliku profila, materijalu i regionalnoj primjeni. DIN 536 šine su evropskog standarda, ravnog-dna sa širim glavama radi stabilnosti, dok su QU šine kineski standard (GB/T 11264), sa višim kvadratnim-profilom glave za teške-mode i visoku nosivost.
Evo pet osnovnih razlika između DIN A-serije i QU{1}}serije kranskih šina:
1. Važeći standardi i porijeklo
- DIN 536 A{1}}Serija:Ovo je evropski (njemački) standard za kranske šine. To je najšire prihvaćeni standard za kranske šine na globalnom nivou, posebno u Evropi, Americi, na Bliskom istoku i-u vrhunskim međunarodnim lučkim projektima.
- QU serija:Ovo je kineski standard (zvanično označen pod YB/T 5055), koji je prvobitno bio pod velikim uticajem ruskih GOST standarda. To je dominantni standard koji se koristi u Kini, dijelovima jugoistočne Azije i u globalnim infrastrukturnim projektima koje su izgradile kineske inženjerske firme.
2. Geometrijski profil (čučanj vs. visok)
Ovo je najznačajnija fizička razlika. Obje konvencije o imenovanju koriste širinu glave u milimetrima (npr. A100 i QU100 oba imaju glavu širine 100 mm), ali ostale njihove proporcije su potpuno različite.
- DIN A-serija ("Squat" dizajn):Dizajniran da bude nevjerovatno nisko prizemljen s masivnom bazom i vrlo debelom mrežom. Prioritet daje bočnoj stabilnosti i neutralizaciji radoznalih sila.

- QU serija ("Visoki" dizajn):Dizajniran s proporcijama bližim tradicionalnoj željezničkoj tračnici. Mnogo je viši, ima užu bazu i tanju mrežu u poređenju sa A-serijom. Pruža veću čvrstoću okomitog savijanja, ali manju bočnu stabilnost.

DIN 536 kranska šina Specifikacije:
| Tip | Prečnik (mm) | Težina jedinice (kg/m) | Materijal | dužina (m) | |||
| HW (mm) | H (mm) | BW (mm) | težina (mm) | ||||
| A45 | 45 | 55 | 125 | 24 | 22.2 | 900A | 12 |
| A55 | 55 | 65 | 150 | 31 | 31.8 | 900A | 12 |
| A65 | 65 | 75 | 175 | 38 | 43.1 | 900A | 12 |
| A75 | 75 | 85 | 200 | 45 | 56.2 | 900A | 12 |
| A100 | 100 | 95 | 200 | 60 | 74.3 | 900A | 12 |
| A120 | 120 | 105 | 220 | 72 | 100 | 900A | 12 |
| A150 | 150 | 150 | 220 | 80 | 150.3 | 900A | 12 |
QU kranska šina Specifikacije:
| QU kranske šine | Širina glave A ±1 (mm) |
Donja širina B (mm) |
Visina šine H ±0,8 (mm) |
Waist Thickness ±1 (mm) |
Nominalna težina (kg/m) |
Referentno opterećenje (tona) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| QU70 | 70 | 120 | 120 | 28 | 52.77 | 32 |
| QU80 | 80 | 130 | 130 | 32 | 64.41 | 50~75 |
| QU100 | 100 | 150 | 150 | 38 | 89.05 | 100~125 |
| QU120 | 120 | 170 | 170 | 44 | 118.50 | 160 |
3. Raspodjela težine i mase
Zbog njihovih različitih oblika, težina po metru i način na koji je ta masa raspoređena se razlikuju.
- QU100 je težak88,96 kg/m, što ga čini težim od A100 (74,3 kg/m ).
- Međutim, masa A100 je visoko koncentrisana na dnu, stvarajući mnogo niži centar gravitacije. A100 širi manju ukupnu težinu na širu površinu (200 mm baza), što je često superiorno za zaštitu gornje prirubnice nadzemnih čeličnih nosača.
4. Ocjene materijala i kemija
Budući da pripadaju različitim nacionalnim standardima, koriste različite metalurške sisteme klasiranja.
- DIN A-serija:Obično se isporučuju u evropskim klasama zatezanja kao što je Grade700, Grade900A, ili Ocjena1100. Razred 900A je najčešći, nudi odličan balans tvrdoće i zavarljivosti.

|
Ocjene |
C |
Mn |
Si |
P |
S |
V |
Cr |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
% |
% |
% |
% |
% |
% |
% |
|
70 kg (700) |
0.40 – 0.60 |
0.80 – 1.20 |
Manje ili jednako 0,350 |
Manje ili jednako 0,045 |
Manje ili jednako 0,045 |
n/a |
n/a |
90 kg (900) |
0.60 – 0.80 |
0.80 – 1.30 |
Manje ili jednako 0,500 |
Manje ili jednako 0,045 |
Manje ili jednako 0,045 |
n/a |
n/a |
110 CrV (1100) |
0.65 – 0.85 |
0.90 – 1.30 |
Manje ili jednako 0,500 |
Manje ili jednako 0,040 |
Manje ili jednako 0,040 |
0.05 – 0.15 |
0.20 – 0.80 |
R340 |
0.80 – 0.95 |
0.90 – 1.40 |
Manje ili jednako 0,500 |
Manje ili jednako 0,045 |
Manje ili jednako 0,045 |
0.05 – 0.15 |
0.20 – 0.80 |
- QU serija:Obično se isporučuju od kineskog čelika, najčešće U71Mn.U71Mnje čelik sa visokim-ugljičnim i visokim- manganskim čelikom sa zateznom čvrstoćom koja je otprilike ekvivalentna DIN razredu 900A (oko 880+ MPa).

| U71Mn | Mehanička svojstva | Hemijski sastav | ||||||||||||
| Granica tečenja | Zatezna čvrstoća | Izduženje | Tvrdoća | C | Si | Mn | S | P | Cr | Ni | Cu | |||
| MPa | kg/mm² | MPa | kg/mm² | min | HB | Manje ili jednako | Manje ili jednako | Manje ili jednako | Manje ili jednako | Manje ili jednako | ||||
| Veće ili jednako 880 | 9% | 0.65-0.76 | 0.15-0.35 | 1.10-1.40 | 0.030 | 0.030 | 0.25 | 0.25 | 0.25 | |||||
FAQ
- Mogu li zamijeniti QU100 šinu sa A100 šinom na istoj pisti?
Ne, ne bez značajnih modifikacija. Budući da je A100 55 mm kraći i 50 mm širi u podnožju od QU100, morat ćete podesiti visinu cijele piste i premjestiti sve zavrtnje ili kopče za pričvršćivanje kako biste prilagodili širu prirubnicu.
- Koja je serija bolja za{0}}portalne dizalice velike brzine?
DIN 536 A-serija se često preferira za velike-operacije jer njeno nisko težište i mreža debljine 60 mm pružaju bolju stabilnost protiv bočnih sila "lova" i vibracija koje nastaju tokom brzog ubrzanja i kočenja.
- Da li se tvrdoća materijala razlikuje između U71Mn i Grade 900A?
Vrlo su slični u performansama. Oba obezbeđuju tvrdoću po Brinellu (HBW) u rasponu od 260-300, što je industrijski standard za sprečavanje "pečuraka" glave šine pod velikim opterećenjem točkova.
- Da li su glave šina iste širine?
Da, i A100 i QU100 imaju nominalnu širinu glave od 100 mm. To znači da oni tehnički mogu prihvatiti iste točkove dizalice, ali se strukturna potpora ispod glave uvelike razlikuje kao što je gore opisano.
- Da li A-serija zahtijeva češće održavanje?
A-serija je dizajnirana za malo-održavanje zbog svoje stabilnosti. Međutim, budući da ima tanju prirubnicu (10 mm) u poređenju sa bazom QU šine, ključno je koristiti ispravne ojačane jastučiće kako bi se spriječilo pucanje baze pod ekstremnim udarima.
- Koja je željeznica-isplativija za-luke pruge za velike udaljenosti?
Ovo zavisi od lokalnog lanca snabdevanja. A-serija koristi manje čelika po metru od QU100 (74,3 kg prema 89 kg), što može uštedjeti na materijalnim troškovima, ali specijalizirane kopče za pričvršćivanje za široku bazu A- serije mogu biti skuplje.
Naš proizvodni pogon nadgleda kompletan proizvodni lanac od -taljenja čelika visoke čistoće do konačnog visoko{1}}vrćeg-vrćeg valjanja DIN 536 i QU profila. Ova vertikalna integracija osigurava da svaki dio šine-bilo da slijedi evropske ili kineske standarde-isporučuje metaluršku žilavost i stabilnost dimenzija potrebnu za visoko{7}}industrijsku upotrebu.GNEE RAILodržavati opsežan inventar kompletne A-serije i QU asortimana za podršku brze globalne logistike i pružanje-tehničkih podataka na zahtjev za složene konfiguracije piste.Dobijte ponudu za željeznicu A100.






